Doğru Meslek Seçimi

Gençler için doğru meslek seçimi artık hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldı. Çünkü artık gençlerin önünde seçebilecekleri onlarca farklı meslek grubu bulunuyor.

Doğru Meslek Seçimi – Üstelik bu mesleklerin her biri kendince büyük imkanlara da sahip. Bir diğer yandan mesleklerin potansiyel kazançları da birbirine oldukça yakın. Çünkü günümüzdeki tüm meslekler artık kişilerin kendilerini geliştirmesi ile maddi imkanlarını arttırıyor. Bu yüzden mesleği doğru seçmeye ek olarak kendini geliştirme süreci de bu anlamda önemlidir.

Bir diğer yandan artık doğru bir mesleği seçmek için izlenecek çok farklı yollar bulunuyor. Ayrıca meslek seçimi sanılanın aksine kolay ve kısa sürede olacak bir çalışma değildir. Bugün çocuğun meslek seçimi testi için onlarca farklı kurum hizmet veriyor. Fakat sadece bir teste bakarak karar vermek son derece yanlış sonuçlar doğuracaktır.

Meslek seçimi testi MEB gibi kurumlarca da yapılıyor. Bir mesleğin seçiminde MEB testleri bile tek başına kriter olamaz.

Doğru Meslek Seçimi Ne Zaman Yapılır?

Meslekler bir insanın hayatının tamamını etkiler. Bir alanda alınan belge ya da diploma kişinin hayatı boyunca o alanda çalışacağını ifade eder. Tabi kişilerin memnuniyetine ve kendilerine sunulan imkanlara göre bu meslekler zaman içerisinde farklılık gösterebilir. Fakat Meslek seçemiyorum cümlesini genellikle lise son sınıf öğrencileri fazlası ile dile getirir. Çünkü öğrenciler üniversite sınavına kadar kafalarındaki meslekleri belirlememiştir. Hatta bazı öğrenciler mesleklerini aldıkları puanlara göre belirler.

Fakat üniversite meslek seçimi için son derece geç bir dönemdir. Bu yüzden atılacak adımlar çok daha erken olmalıdır. Bugün Amerika ve Avrupa’da aileler okul öncesi dönemden başlayarak çocuklarının meslekleri için çalışmalar yapar. Bu durum genellikle en doğru kararları da ortaya çıkarır. Buradaki amaç çocuğa birinci sınıfta “Sen bu işi yapacaksın” demek değildir. Amaç çocuğun yeteneklerine göre adım adım ilerleyerek ilgisiz alanları elemektir. Bu elemeler ile de çocuklar üniversiteye geldiklerinde önlerindeki en doğru tercihe yönelir.

Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Psikolojik meslek testi adı altında bugün çocukların meslek seçimleri derinlemesine incelenir. Aileler genellikle popüler ve çocuklarının en çok para kazanacağı mesleklere yönelmesini ister. Çünkü ilerleyen yıllarda çocuklarının maddi olarak sıkıntı yaşamalarını aileler istemez. Fakat para, her zaman 2. Hatta 3. Plana atılmalıdır. Paradan önce hem ailelerin hem de çocukların dikkat etmesi gereken çok daha önemli adımlar vardır. Bu adımlar izlendiği takdirde çocuklar zaten ilerleyen yıllarda fazlası ile para kazanacaktır.

Meslek Seçimi Yaparken Kişisel Becerinin Önemi

Her çocuk her alanda yetenekli ya da becerili değildir. Fakat aileler bunu kabul etmek istemez. Ayrıca aileler çocuklarının üniversitelerde bu yetenekleri ve becerileri elde edeceğini düşünür. Fakat bu düşünce tamamen yanlıştır. Bu yüzden ilk olarak çocukların yetenekli ve becerikli olduğu alan yönelmek gerekir. Seçim için bu adım son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir adımdır. Çocuklar kadar aileler de buna dikkat etmelidir.

Doğru Meslek Seçimi İçin Mesleğe Olan İlgi

Çocukların her dönem bir mesleğe ilgisi olmuştur. Genellikle her yaş aralığında ilgi duyulan meslek değişir. Çocuklar yeni meslekleri tanıdıkça kafalarında o meslek için kararını verir. Bu süreç aynı zamanda çocukların o mesleğe olan yeteneğini de arttırır. Bu yüzden ilgi duyulan mesleklere yönelen çocuklar ilerleyen zamanlarda çok daha başarılı olur. Bu süreç içerisinde aileler de çocukların yeni meslekleri tanıması için yardımcı olmalıdır. Çocuğuna doğru meslek seçimi yapmak isteyen aileler bu konuda onlara destek olmak için onları bir alana zorlamamalıdır.

Meslek Seçimi İçin Geç Kalmak!

Uzmanlar bir mesleki anlamda seçim yapılırken hiçbir zaman geç olmadığını dile getirir. Bu durumun dünya üzerinde milyonlarca örneği de var. Anlık olarak karar vermesi gereken ve elindeki imkanlara göre karar veren pek çok insan zamanında yanlış mesleğe yönelmiştir. Fakat yaş ya da eğitim düzeyi ne olursa olsun insanların mesleklerini değiştirmek için karar vermesi gerekir. Doğru meslek seçimi için atılacak ilk adım son derece önemlidir. Bu ilk adım sayesinde insanlar doğru mesleklerine yönelmeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir