Dijital Pazarlama Uzmanı | Kimdir? Ne İş Yapar?

Çağımızın yeni meslek gruplarından olan "Dijital Pazarlama Uzmanı" hakkında detayları bu makalede bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı – Dijital pazarlama, bir dönem boyunca pazarlama stratejileri için kullanılan televizyon, radyo, broşür, gazete, dergi gibi geleneksel medya araçlarının, teknolojik gelişmeler sonucunda yeni medya ortamında gerçekleşmesidir. Daha basit bir tabirle internet ortamında marka ve firmaların, ürün ve hizmetlerinin tanıtımını ve pazarlamasını yapması olarak ifade edilebilir.

Pazarlama Uzmanı Ne Demektir?

Dijital pazarlamanın geniş kitleler tarafından kullanılması bu işi yapan dijital pazarlama uzmanlarının da ön plana çıkmasına neden oldu. Bu kişiler sorumlu oldukları işletmelerin, internet ortamındaki gücünü ve müşteri kitlesini geliştirmek amacıyla çeşitli teknikler kullanarak, ürün ve hizmetlerin tanıtımını gerçekleştirilen kişiler olarak bilinirler.

Bir markanın gelişimi için pazarlama ve satışın yanı sıra marka sadakati denilen olgu da son derece önemlidir. Bu döngünün ciddi bir süreç olduğunun ve işletme birimlerinin katkısının büyük olduğunun bilinmesi gerekir. Dijital pazarlama sadece dijital pazarlama uzmanının yapacağı çalışmalarla büyük başarılar elde etmez. Böyle bir beklentiye girmek yanlış olacaktır. Bu süreci iyi yöneten, pazarlama tekniklerinin farkında olan ve değer katan çalışmaları ile destek veren dijital pazarlama uzmanları marka ve firmalar açısından son derece önemlidir. Dijital pazarlama uzmanları hizmetleri ya da ürünleri dijital pazarlama teknikleri ile kitlelere ulaştırıp, marka bilinirliğini artırdıktan sonra satış ve marka sadakati oluşturmak açısından önemli kimselerdir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama denildiği zaman geniş bir alan olduğunu kabul etmek gerekir. Dijital ortam içerisinde gerçekleştirilen her türlü reklam ve pazarlama faaliyetlerini içerisine alır. Tüm pazarlama ve satış yönetimini gerçekleştiren dijital pazarlama uzmanı işletmelerin dışarıdan aldıkları hizmetlerin yönetilmesi aşamasında da aktif görev alırlar.

Dijital pazarlama uzmanı görev tanımı içerisinde, sorumlu olduğu marka ya da firmanın Pazar araştırmasını yapmak, rakiplerin analizini çıkarmak ve süreci yönetmek için en doğru dijital pazarlama kanalını belirlemek yer alır.

Potansiyel müşterilerle etkileşime girerek en doğru müşteri portföyünün oluşturulmasını sağlarlar. Yıllardır yapılan ancak günümüzde etkisini yitirmiş olan geleneksel pazarlama yöntemlerini göz önünde bulundurarak, dijital anlamda süreci tamamlayacak çalışmalar yaparlar. Bütünleyici çalışmaları ile birlikte hem işletme içerisinde verilen hizmet deneyiminin geliştirilmesi hem de dışarıdan alınan hizmetlerin kontrolünü sağlayarak rapor sistemi oluştururlar. Bu çalışmaların tamamına bakıldığı zaman firma için marka bilinirliği, satış ve son olarak marka sadakati oluşturulmuş olur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Her meslek dalında olduğu gibi kişinin uzun vadede çalışma yapabilmesi için yaptığı işi sevmesi önemli. Genellikle dijital sektör, dış dünyadan bakıldığı zaman avantajları ile ünlüdür. Ancak işi sevmeyen bir kişinin bu avantajları görmesi mümkün olmaz. Dijital pazarlama uzmanı bir ofise ve çalışma saatlerine bağlı kalmadan freelance şekilde çalışabilir.

Bu sayede farklı şehirlerden çalışma imkanı bulabilirsiniz. Çalışma hayatında pek çok kişiyi bunaltan ofis ortamlarından bağımsız bir deniz kenarında, bir kahve dükkanında ya da evinizde tüm konforunuzla çalışabilirsiniz. Bu süreçte doğru ve etkili bir çalışma sistemi için tek yapmanız gereken şey doğru bir çalışma planı oluşturmak olacaktır.

Geniş bir alanı kapsayan sektörde farklı markalarla çalışma ve farklı deneyimler elde etme imkanı bulabilirsiniz. Böylece vizyonunuzu geliştirebilirsiniz. İşiniz gereği teknolojiye hakim olacağınızdan dolayı tüm yenilikleri ve gelişmeleri en önce takip edebilecek, uygulama aşamasında da bu gelişmeleri ve bilgileri kullanma imkanına sahip olabileceksiniz.