Dijital İş Fikirleri 2021

Dijital İş Fikirleri – 2021 yılında birbirinden farklı dijital iş fikirleri ile teknolojik gelişmelerin hızla geliştiği dijital dünyada siz de yerinizi alabilirsiniz. En ilginç sosyal medya pazarlaması, dijital parlak iş fikirleri ve satış ortaklığı ile daha fazla kazanabilirsiniz.

Dijital İş Fikirleri

Dünya genelinde dijital alanda yapılan birçok faaliyet artık kazandırıyor. Bunun için doğru analiz ve tespitler yaparak girişimde bulunabilirsiniz. Her yıl en fazla araştırılan iş fikirleri 2021 yılı itibari ile tamamen dijital dünyayı gösteriyor.

Tüm sektörlerde ve hizmet alanlarında aktif olarak kullanılan dijital alan, yeni iş fikirlerini doğuruyor.

Evinden ya da bulunduğu her noktadan para kazanmak isteyen kişilerin yeteneklerini değerlendirmek istediği dijital platform birçok kişiye kazandırıyor.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya kullanıcılarının dünya genelinde artış göstermesi, hizmet ve ürünlerin daha kolay tanına bilir hale gelmesini sağlayan, sosyal medya platformları sayesinde ciddi bir ivme sağlamıştır.

Artık piyasada satmak istediğiniz her ürünü kısa sürede birçok kullanıcının beğenisine sunabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Hizmet ya da ürünlerinizin bulunduğunuz noktadan satılması ya da müşteri ziyaretleri sizlere oldukça fazla iş yükü ve maliyet yükler.

Dijital çalışma içerisinde yer alan sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız platform araçları sayesinde kısa sürede Türkiye genelinde hatta dünya genelinde ticaret yapabilirsiniz. Sosyal medya araçlarından yararlanmak için hesap açtığınız sayfanızın işletme hesabı olarak belirlemeniz önemlidir. Herkese açık olması gereken sayfanıza reklam almak için bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Özellikle sayfa açarak takipçi sayısını yükselten ve bu konuya odaklanan birçok sosyal medya kullanıcısı bulunmaktadır. Yeterli takipçi sayısına ulaşarak sayfanızı satabilir ya da reklam alabilirsiniz. Sosyal medyanızdan e-ticaret sitenize, Youtube kanalınıza ya da satış noktanıza link verebilir, kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Kullanıcıların her yaş ve cinsiyetten olması ile dilediğiniz hedef kitleyi belirleyebilirsiniz.

Ürün bazında reklam vermeniz halinde satışlarınızı artırmanız mümkündür. Video ya da paylaşımlarınız üzerinden kullanıcıların takibini artırabilir, kendinizi tanıtarak bunu paraya çevirebilirsiniz.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate Marketing kavramını son dönemlerde fazlasıyla duymaktasınız. İnternet üzerinden para kazanmanın en iyi yolları arasında sayılan satış ortaklığı bir nevi komisyonculuk olarak değerlendirilebilir. Dijital platformda ciddi kullanıcıya sahip olan bazı alanlarda, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi satışa koyabilir, komisyon karşılığında daha fazla satabilirsiniz. Bu durumdan platform da siz de karlı çıkabilirsiniz.

Dünya genelinde kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan, güvenilir ödeme imkânları sunan platformlar üzerinden mağaza açarak satışlarınıza başlayabilirsiniz. Bazı platformlarda alıcıdan alınan komisyon bedeli bazı platformlarda satıcıdan talep edilir. Kendi siteniz üzerinden daha fazla satış yapabileceğiniz bu platformlar oldukça karlıdır.

Aynı şekilde sizlerin belirli bir potansiyele ulaşmanız halinde sunabileceğiniz birçok satış ortaklığı olabilir. Örneğin, blog sitenizde yer alan birçok yazınızda adı geçen bir konu ile ilgili firmalarla anlaşma yapabilir, firma ürününün sitenizde yer alan bağlantı sonucu satılması sonucu komisyon alırsınız. Her satılan ürün bazında kazancınızı artırabilirsiniz.

Freelance Pazar Analistliği/ Araştırmacılığı

Günümüzde en fazla önem verilen meslek grupları arasında yer alan pazar araştırmacısı olarak para kazanmanız mümkündür. Belirli sektörlerde ihtiyaç olarak talep edilen ve kurum için görevlendirilen göreve sahip olan pazar araştırmacıları için serbest çalışma söz konusudur.

Rakip firmalar hakkında bilgi toplamak, satış, dağıtım, tüketim alışkanlıkları, fiyat gibi birçok kriterde analizler yapmak görevler arasındadır. Ürünün ya da hizmetin piyasada hangi koşullarda sunulduğu ve tüketicilerin eğilimleri hakkında detaylı olarak analiz yapmak freelance pazar araştırmacısı görevleri arasında yer alır. Bu süreçte veriler toplanır ve değerlendirmeler yapılır. Pazarlama araştırma uzmanları tarafından yapılan bu iş internet üzerinden para kazanma yöntemleri arasında yer alır. Beklenen nitelikler ise kurum ve firmaya göre değişkenlik gösterebilir.

Pazar araştırmacısı olarak bazı araştırmaları internet üzerinden yapabileceğiniz gibi bazen fiziki olarak ziyaret etmeniz gerekebilir. Rakip firmalar hakkında detaylı bilgiyi toplayabilirsiniz. Bu iş için araştırmacı ruhuna sahip olabilmenin yanı sıra iyi bir gözlem ve karşılaştırma yeteneğine de sahip olmanız gerekir.

SEO Uzmanı Olmak

İnternet para kazanabileceğiniz dijital iş fikirleri arasında SEO uzmanlığı ilk sıralarda yer almaktadır.

Web site erişimini sağlamanın yanı sıra tüm etkileşimin takip edilmesi ve analiz edilmesi görevler arasında yer almaktadır. HTML, Java Script ve CSS yazılımlarını kullanmak SEO uzmanları için önemlidir. Geliştirme uzmanları ile birlikte hareket ederek geliştirilen bir kodun etkinliği sağlanır.

İçeriklerin oluşturulması, editörlük hizmeti ve pazarlama birimiyle hareket etmek önemlidir. SEO uzmanları, sponsor reklamları ile ödeme kampanyası düzenler. Arama anahtar kelimelerini oluşturmak, içerik etkileşim analizini yaparak sitenin verimini artırmak amacıyla çalışmalar yapar. İçerikte yer alan bilgiler hakkında pazarlama stratejisi geliştirmek, arama motorlarında yer alan algoritmaları takip etmek SEO uzmanlarının görev tanımlarında yer alır.

Günümüzde e-ticaret, dijital pazarlama ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler nedeni ile geleceğin en değerli meslekleri arasında bilişim yer alır. SEO uzmanlarında genellikle aranan özellikler arasında; yaratıcı, kod bilgisi, analitik düşünme, zaman yönetimi, HTML kodlaması yapabilmek bulunur.

Uzman Olduğunuz Alanda Youtube Kanalı Açıp Eğitim Vermek

Aylık 2 milyar profili olan kullanıcıya sahip olan ve profil oluşturmayan kullanıcılarda bu oranı daha fazla olan Youtube, dijital dünyada en fazla kazandıran sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı videoların birçok alanda paylaşılabildiği, Dünya genelinde sürekli aktif kullanıcıya sahip olan Youtube kanalı oluşturarak, abone sayınızı artırabilirsiniz.

Bunun için çekmiş olduğunuz videonuzu Youtube profilinize yüklemeniz ve kullanıcı sayınızı artırmak adına sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Youtube kanalınıza eklediğiniz videoların izlenme süresi ve abone sayınızla zamanla reklam alabilir, hatta kar elde edebilirsiniz. İnternetten para kazanmanın yolları arasında yer alan ve oldukça beğenilen bu sayfalarda dilediğiniz videoyu paylaşabilirsiniz. Video paylaşmadan önce en fazla ilgi alanınıza giren bir konuda video hazırlayabilirsiniz.

Bu şekilde kendinize bir alanda belirli izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz. İzleyicilerinizin görüntülediği videolarınızdan para kazanarak daha fazla video yükleyebilir ve Youtuber olabilirsiniz.

Günümüzde Youtuber kazançları astronomik rakamlara erişebiliyor.

Youtube videolarınızın izlenme oranını artırmak için 1 milyar kullanıcısı olan Instagram, 2 milyar kullanıcısı olan Facebook platformundan faydalanabilirsiniz. Instagram hikâyenize ekleyeceğiniz Youtube linkiniz ile kanalınıza abone oluşturabilir ve görüntülenme sayınızı artırabilirsiniz.

Freelance Tasarımcılık Dijital İş Fikirleri

Freelance tasarımcılar son dönemlerde girişimciler tarafından tercih edilen, özverili ve işinde uzman kişilerdir.

Yapılan işin niteliğine göre SEO, web geliştirme, içerik yazıları, editörlük, mobil uygulamalar gibi birden fazla işlemin yapıldığı bir alandır. Her bir işlemin ayrı bir uzmanlık gerektirdiği web tasarım işinde görsel fotoğrafçılık ve grafik tasarım adına freelance tasarımcılardan yarım alınmaktadır.

Kendinizi geliştirmiş olduğunuz bir alan varsa bu konuda özel çalışmalar yapabilirsiniz. Bir firmaya bağlı kalmadan çalışma imkânınız olabilir, fiyatınızı dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Bu anlamda yapmanız gereken web tasarımcılık konusunda kendinizi olabildiğince geliştirmek olmalıdır. Bu işlerin yanı sıra ek bilgileriniz ve tecrübeleriniz sayesinde yeni iş kapıları açılabilir. Firmalara bağlı olarak çalışmak sizler için yeterli değilse o halde freelance tasarımcı olarak kendinize gelir sağlayabilirsiniz. İstediğiniz kadar işi kabul edebilir, teslim sürenizi dilediğiniz gibi anlaşabilirsiniz.

Ek iş olarak tercih edebileceğiniz gibi sizlere gelen teklifler doğrultusunda tüm işinizi bu şekilde yönetebilirsiniz. Devir artık internet üzerinden kazanma zamanı ve bu anlamda dijital dünyanın geniş kazanımlarından faydalanmanız için harekete geçmelisiniz. Web sitesine içerik almak isteyen birçok firma ya da kişi bu konuda dış kaynaklardan destek istemektedir. Haber siteleri, blog siteleri, e-ticaret siteleri sürekli içerik oluşturulması konusunda talep gösterebilir. Web sitesini geliştirmek isteyen firmalar freelance tasarımcılardan destek alır. Yapabildiğiniz bir alanda kendinizi tanıtarak freelance çalışmalarla para kazanabilirsiniz. Web yazılım ve tasarım kendi içerisinde uzmanlık isterken, içerik tasarımcılığı daha farklı bir uzmanlık alanı gerektirir. Bu yeteneklerin tek bir kişide olması ise oldukça zordur. Bu nedenle işinde uzman freelance tasarımcılık işi gelecekte kazanç sağlayacak.

Facebook ve Instagram Reklamcılığı Dijital İş Fikirleri

2020 yılı ikinci çeyreği itibari ile dünya genelinde 2,7 milyar kullanıcıya sahip olan Facebook ve 1 milyardan fazla olan Instagram kullanıcı sayısı en iyi reklam platformu olarak kazanç sağlıyor.

Herkes bu platformlardan reklam vermeyi elbette tam anlamı ile bilmeyebilir. Bu noktada siz devreye girebilirsiniz. Kendinizi Facebook reklamları alanında eğiterek, küçük eğitimler alarak ve platformda kullanılan Business Manager ve Facebook Blueprint sayfalarından Facebook’un reklam algoritmasını anlayıp, freelance olarak bu işi yürütebilirsiniz. Günümüzde sosyal medya üzerinden reklam vermek isteyen sayısız kurum ve şahıs bulunmaktadır. Bu pazarı değerlendirenler günümüzde kazananlar arasında yer alıyor.

Diğer Makaleler

Banka Mülakatları Hazırlık Rehberi

Banka mülakatlarına hazırlık, her aday için heyecanlı ve merak dolu bir süreci kapsar. Bu süreçte “başarılı olmak” isteyen kişilerin doğru adımlarla ilerlemesi önemlidir. Öncelikle bir mülakata hazırlanırken başvuru yapılan pozisyona, kuruma, kurumun hedeflerine ve niteliklerine Okumaya devam et

Tek Kariyer Devri Tarih Oluyor!

Geçmişten günümüze kadar gelen ve bizlere dayatılan süreç içerisinde, hangi bölümü okuyorsak o bölümle ilgili işlerde sonsuza kadar çalışmamız gerektiği bilinci aşılanmaya çalışıldı. Bu konuda başarılı da olundu. Geçmiş dönemlerde, o dönemin şartlarına göre bu Okumaya devam et

Bankacılık ve Finans Bölümü Tüm Detayları

Bankacılık ve Finans Bölümü, teknoloji ve bilişim dünyası ile yakından ilişki içerisindedir. Çünkü finans sektörü, teknolojiden etkilenerek ilerleyen bir sektördür. Teknoloji ve bilişim dünyasında yaşanan gelişmeler finans kuruluşlarının ve bankaların etkinlik alanlarını genişletmektedir. Bankacılık ve Okumaya devam et