Banka Sınavlarına Hazırlanmanın Püf Noktaları

Kariyer yaşamında bankacı olmak isteyen kişiler, ülkemizde bulunan kamu ve özel bankalar arasında tercih yaparak başvurularını gerçekleştirmeli ve her bankanın kendisine özel olarak hazırlamış olduğu bankacılık sınavlarına hazırlanmalı, başarılı olabilmelidir.

Bankalar, mülakatlarını yazılı ve sözlü olarak gerçekleştirmektedir. Adayların öncelikli olarak yazılı mülakatta başarılı olması, ardından sözlü mülakatlara katılarak banka tarafından sorulacak sorulara doğru yanıt vermesi beklenmektedir.

Bankacılık için ilk etap olan sınavlara doğru bir şekilde hazırlanmanın püf noktaları bulunmaktadır. Adaylar bu püf noktaları bilerek hazırlanırsa, sınavdaki başarısı artar ve kaygısını azaltır.

Adaylar İlk Ne Yapmalı?

Adaylar ilk olarak başvuru yapacağı bankalar hakkında bilgi edinmelidir. Hangi bankaya iş başvurusu yapılacaksa, o banka hakkında hazırlanan sınavlar, çıkmış sorular, mülakat görüşmelerinin ilerleyişi, çalışma ortamları hakkında bilgi alınmalıdır.

Genel olarak ülkemizdeki banka sınavları genel yetenek, genel kültür ve bankacılık alanı olmak üzere üç konunun dahil olduğu sınavlardan oluşmaktadır. Adayların sınavdan sonraki mülakata katılabilmesi için banka tarafından belirlenen puanın üstünde bir puan almalıdır.

Banka Sınavları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sınavlara hazırlanmadan önce çeşitli kaynak temini yapılmalıdır ve sınavlara belli bir plan oluşturularak hazırlanılmalıdır. Sınava kadar olan zaman içerisinde bankacılık terimleri öğrenilmeli, bankacılık kitapları alınarak alıştırmalar yapılmalıdır.

Sınavlar Bankadan Bankaya Göre Değişir!

Adayların bankacılık sınavları hakkında bilmesi gereken bir diğer püf nokta, banka sınavlarının bankadan bankaya göre farklılık göstermesidir. Adayların bu nedenle ilk aşamada belirttiğimiz gibi bankaya ait sınav ve mülakat çeşitlerini öğrenmesi bu nedenle önemlidir.

Kimi bankalar sınavlarını yazılı bir şekilde gerçekleştirirken kimi bankalar test ya da karma test olarak da sınav uygulaması yapabilmektedir. Bu durumda da sınav içeriğinin dikkate alınması ve içeriğe uygun bir şekilde hazırlanılması gerekir.

Sınav İçeriklerinde Neler Bulunur?

Bankaların hazırlamış olduğu bankacılık sınavları içerisinde genel yetenek, genel kültür ve bankacılık alanı olmak üzere üç temel konu bulunur.

Genel yetenek ve genel kültür soruları, adayların dikkatli bir şekilde okuması gereken sorulardır. Kelime oyunlarının çok sık yapıldığı sayısal ve sözel soruları içermektedir. Dünyada gerçekleşen ekonomik, finansal ve kültürel olaylar sorulabilmektedir. Özellikle ülkemizde gerçekleşen güncel olaylar baz alınmakta ve adayların bu konuda bilgi sahibi olması istenmektedir. Bu bölümde zeka ve görsel içerikli sorular da yer alabilmektedir. Adayların daha önce çıkmış soruları çözerek genel kültür ve yetenek soruları için hazırlık yapması oldukça önemlidir.

Bankacılık alanı ise, alan sorularının yer aldığı bölümdür. Bankacılık hakkında sorular sorulmaktadır. Burada da önemli nokta adayların bankacılık terimleri hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Sınavlarda adayları en çok zorlayan kısmın, “bankacılık terimleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmama” hususundan kaynaklandığı görülmüştür. Adaylar bildikleri soruları bile bu terimler sebebiyle yanlış cevaplayabilmektedir.

İletişim kurmak için;

nurkan@nurkanaydogan.com.tr

@nurkanaydogan