Banka Sınavları ve Sınav Süreci

Banka Sınavları – Yeni dönemde Kamu personeli atamalarında kullanılan, KPSS sistemi banka atamalarında kullanılmamaktadır. Bu nedenle tüm kamu bankaları kendi sınavlarını yapmaktadır.

Lidyalıların insanlığa mirası olan para, mal ve hizmetlerin el değiştirebilmesi için kullanılan bir araçtır. Tarih boyunca paranın kullanımı ekonomi, finans, bankacılık gibi sektörlerin doğmasına sebep olmuştur. Elinde parası olan ve bunu saklamak isteyen, parasının değerini arttırmak isteyen veya parası olmadığı için borç almak isteyen pek çok kişi bankaya başvurur.

Gelişen ekonomiyle sürekli olarak kendini yenileyen ve ilerleyen bankacılık sektörü, iş gücü potansiyeli değerlendirildiğinde oldukça talep gören bir iş alanı olmuştur. Bünyesinde pek çok departman ve pozisyon bulunan bankacılık sektörü, kendini bu alanda geliştirmek isteyen pek çok kişiye iş imkanı sunuyor.

Banka Sınavları

Banka sınavları, bankadan bankaya değişebilen bir uygulamadır. Kimi banka 2 aşamalı sınav yaparken kimi bankanın sınavı tek aşamalı olabilir.

Sınavlar bankaların genel müdürlüklerinde gerçekleşebileceği gibi evinizden online olarak da sınava girebilirsiniz. Türleri ve içerikleri farklı olsa da banka sınavlarından başarıyla geçtiğiniz takdirde banka mülakatına çağrılırsınız. Mülakat işe alım sürecinin son basamağıdır.

Banka mülakatları hem yüz yüze hemde online olarak gerçekleşebilir. Bu aşamayı da atlattıktan sonra referans aramaları yapılarak işe alım süreci sonuçlandırılır. Bütün bu sürecin en önemli kısmı ise ilk basamak olan banka sınavlarıdır.

Bankaların bünyesinde gişe memuru, bireysel satış temsilcisi, kurumsal satış temsilcisi, müfettiş, müfettiş yardımcısı, çağrı merkezi personeli, portföy yöneticisi, insan kaynakları uzmanı, halkla ilişkiler uzmanı gibi pek çok iş pozisyonu vardır.

Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?
Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Banka Sınavları Nasıl Yapılıyor?

Bankacılık sektörü, ekonomi ve finansla ilgilenenleri bünyesine çeken, sürekli gelişen yenilikçi bir iş sektörüdür. Değişime ve gelişime açık oluşuyla pek çok iş alanına kıyasla bankacılık mesleği zamanla tükenen değil, zamanla gelişen mesleklerdendir.

Bankalar, kurumsal yapıları ve gelişime açık oluşlarıyla profesyonelce kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen çoğu kişinin iş aradığı yer olmuştur. Personel alımı yaparken nitelikli ve kalifiye kişileri bünyesine katmak isteyen bankalar bu sebeple çok aşamalı personel alım süreci oluştururlar. Bu süreçte banka sınavları ve mülakatlar yapılmaktadır.

Banka sınavları, bankadan bankaya değişebilen bir uygulamadır. Yani standart olarak banka sınavı adı altında açıklanabilecek bir prosedür yoktur. Bu sebeple hangi bankanın bünyesinde çalışmak istiyorsanız o bankanın sınav sistemini araştırmanız gerekir.

Banka sınavları kurumdan kuruma değiştiği gibi pozisyondan pozisyona da değişebilmektedir.

Örneğin müfettiş yardımcılığı sınavı ile gişe memurluğu sınavı aynı içeriğe sahip değildir. Her pozisyon için farklı sınav içerikleri üretilmiştir. Bu nedenle hangi pozisyonda çalışmak istiyorsanız ona göre bir sınav hazırlık sürecine girmeniz gerekir.

Banka Sınavları Çeşitleri

Banka sınavları online olarak yapılabileceği gibi gözetmen eşliğinde klasik sınav ortamında da yapılabilir.

Bankaların bu konuda kesin kuralları yoktur, her banka sınavını farklı şekilde yapabilir. Online sınavlara bilgisayarınızın ve internetinizin olduğu her yerden girebilirsiniz. Bankalar genellikle size online sınav davetini içeren bir mail atar, bu mailde sınava girmenizi sağlayan link bulunur. Size verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yaparak sınav sorularını çözebilirsiniz. Online sınavlara girmek için size belirli bir gün ve saat şartı koşulmaz sadece belirli bir tarihe kadar sınavı çözmeniz istenir. Bazı bankalar sınavı çözerken kameranızın açık olmasını ister, bazıları ise bunu talep etmez. Kimi bankalar ise online sınav için sizi genel müdürlük binasına davet eder. Burada gözetmen eşliğinde bilgisayar üzerinden online banka sınavına girmeniz istenir. Online banka sınavlarının sonuçları, yazılı banka sınavlarına göre daha hızlı çıkar. Online sınavdan başarılı olursanız eğer daha detaylı bir sınav için ya genel müdürlüğe çağrılırsınız ya da direkt mülakata girersiniz.

Bankaların çoğu pratik olduğu için online sınav yöntemini tercih etse de hala yazılı sınav yapan bankalar da vardır. Yazılı banka sınavlarının tercih edilme sebebi ise sınavların gözetmen eşliğinde ve daha adil şartlarda gerçekleşmesidir.

Online banka sınavlarında kamera açık bile olsa bankacı adayının yardım alma riski vardır. Yazılı banka sınavlarında bunun önüne geçilmesi amaçlanır. Klasik banka sınavları genelde bankaların genel müdürlüklerinde gerçekleşir. Belirli gün ve saatlerde gerçekleşen banka sınavına sınıf ortamında gözetmen eşliğinde girersiniz.

Bu sınavlar genellikle müfettiş yardımcılığı, kontrolörlük gibi pozisyonlara alım yapılırken tercih edilmektedir.

Banka Sınavları Öncesi

Bankaların yazılı veya online sınavlarına katıldıktan sonra başarılı olduğunuz takdirde mülakat daveti alırsınız. Mülakatlar yüz yüze gerçekleşir. Banka mülakatlarında geçmiş iş deneyimleriniz, kariyer hedefleriniz ve karakteristik nitelikleriniz değerlendirilir. Eğer satış odaklı bir pozisyona başvurduysanız hayali bir senaryo yazıp sizden satış yapmanız istenebilir. Mülakat, işe alım sürecinin son aşamasıdır.

Banka sınavları gördüğünüz gibi online veya yazılı olarak yapılabilmektedir. Bu nedenle bünyesinde çalışmak istediğiniz bankanın sınav sistemini iyice araştırıp ona göre hazırlanmanızı tavsiye ederiz.

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?
Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bankacılık, çalışanlarına aktif olarak yükselme imkanı veren nadir mesleklerdendir. Ekonomi ve finansa ilgi duyan, kurumsal şartlarda çalışmak isteyen pek çok kişi kariyerini bankacılık alanında ilerletmek istemektedir.

Bankacı olmak isteyen kişilerin başvurabileceği pek çok iş pozisyonu vardır. Bankaların kurumsallığı, çalışanlara sağladığı avantajlar ve yükselme imkanı tanınması sebebiyle bu pozisyonlara talep her geçen gün artmaktadır. İş başvurusunda bulunmadan önce bankaların hangi pozisyonunda verimli çalışabileceğinizi, hangi pozisyonda kariyerinizi ilerletmek istediğinize karar vermelisiniz.

Gişe memuru, satış temsilcisi, kontrolör, müfettiş yardımcısı, şube müdürü gibi klasik bankacılık pozisyonlarının yanında bankaların genel müdürlüklerinde bulunan; Krediler, Dış Ticaret, Çek-Senet, Hazine, İnsan Kaynakları, Akademi (Eğitim), Pazarlama departmanlarının yanı sıra çağrı merkezi personeli olarak da çalışabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bankacı olmak isterseniz eğer çok fazla pozisyon seçeneğiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kendiniz için en uygun iş pozisyonunu seçtikten sonra bankaların personel alım sürecine adım atabilirsiniz.

Bankaların personel alım süreci banka sınavlarıyla başlar. Bankalar, nitelikli personellere sahip olmak istedikleri için işe alım sürecinde personel adayını test etmeyi ve birikimini ölçmeyi amaçlar. Bu sebeple banka sınavları düzenlenir. Banka sınavları online veya yazılı olabilir. Bankadan bankaya sınav metodu değişiklik gösterebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise banka sınavlarının tarihleridir.

Banka sınavları ne zaman yapılıyor? Banka sınavlarına başvuru tarihleri nelerdir?

Bünyesinde çalışmak istediğiniz bankanın sınav tarihlerini kaçırmamak için mutlaka bankanın internet sitesinden veya çeşitli kariyer sitelerinden sınav tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir.

Banka Sınav Tarihleri

Banka Sınavları için net bir tarih olmaz! Banka sınavları, KPSS gibi yılın belirli günlerinde gerçekleşmiyor ne yazık ki. Her banka farklı zaman dilimlerinde sınav yapabiliyor.

Banka sınavlarının net bir tarihinin olmamasının sebebi, bankaların personele ihtiyaç duyduğu zaman sınav açma imkanının olmasıdır. Bazen banka sınavlarının tarihleri çakışabilirken, uzun süre personel alımı yapmayan bankalar da olabilmektedir.

Burada önemli olan nokta hangi bankada çalışmak istediğinizdir. Bankaları araştırıp, kurumsal vizyonlarını ve çalışanlarına sunduğu imkanları inceleyerek hangi bankanın personeli olmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu noktada bankanın eski veya mevcut çalışanlarından görüşlerini alarak kendiniz için bir piyasa araştırması yapabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra çalışmak istediğiniz bankanın duyurularından sınav tarihlerini ve sınav sürecini takip edebilirsiniz.

Banka sınavlarına başvurabilmek için bankanın belirlediği tarih aralığında başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvuru süreci genellikle 2-3 hafta gibi bir süreden oluşur. Bu sürede mutlaka sınav için başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Müfettiş yardımcılığı gibi pozisyonların sınavları daha az açılırken, gişe memurluğu ve satış temsilciliği gibi pozisyonlara daha sık alım yapılmaktadır. Bu nedenle sınav tarihlerini kaçırmamanız gerekmektedir.

Çalışmak istediğiniz bankayı ve pozisyonu belirledikten sonra başvuru tarihlerini takip ederek banka sınavlarına hazırlanma sürecine başlamalısınız.

Banka sınavlarının tarihleri ne zaman? Banka sınavları ne zaman yapılıyor? gibi sorularınızın yanıtını bu makalemde belirtmeye çalıştım. Net bir banka sınav tarihi olmadığından, bünyesinde çalışmak istediğiniz bankanın duyurularından sınav tarihlerini mutlaka takip etmenizi öneriyorum.

Banka Sınavlarına Hazırlık
Banka Sınavlarına Hazırlık

Banka Sınavlarına Hazırlık

Finans dünyasının sürekli gelişmesi ve bankacılık sektörünün globalleşmesi, pek çok kişinin bu alana ilgi duymasını sağlamaktadır.

Bankacılık sektörü, ömür biçilemeyen iş alanlarından biridir. Ekonomi var olduğu sürece varlığını sürdürecek olan bankacılığın tarihi de çok eskilere dayanmaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olmasından dolayı bankacılık sistemi pek çok iş alanına göre oldukça profesyonel ve kurumsaldır.

Bankacılık, bir meslek olarak yükselmeye açık, kişinin kendisini geliştirmesine imkan veren ve sürekli kendini yenileyen bir meslektir. Bünyesindeki pozisyon çeşitliliği ve sunduğu kurumsal imkanlar sebebiyle iş dünyasında banka sektörüne olan talep her geçen gün artmaktadır.

Artan talep doğrultusunda da bankalar personel alımı gerçekleştirmektedir. Söz konusu personel alımları ise bankaların ihtiyaçları doğrultusunda yapılmaktadır. Kimi banka müfettiş yardımcısına ihtiyaç duyarken aynı tarihlerde başka bir banka gişe memuru alımı yapabilir. Bu nedenle hangi pozisyonda ve hangi bankada ilerlemek istediğinize karar vermeniz kariyeriniz için oldukça önemlidir.

Bankalar, kalifiye personellerle çalışmak istedikleri için çok aşamalı işe alım süreci gerçekleştirirler. Bu süreç banka sınavlarıyla başlar ve mülakatla sonlanır. Banka sınavları, sürecin ilk adımı olarak bankacı adayının birikimini ve zekasını ölçmeyi sağlar. Gişe memurluğu ve satış temsilciliği için çoğunlukla genel yetenek sınavı yapılır. Bu sınavda sözel ve sayısal mantık sorularının kısıtlı bir sürede cevaplanması istenir. Burada bankacı adayının pratik zekası ve baskı altında karar verme mekanizması test edilir. Bankaların genel yetenek sınavlarına hazırlık yapmak için internette bulunan geçmiş sınav sorularını veya çeşitli yayınların sayısal ve sözel mantık sorularını çözebilirsiniz. Bankaların genel yetenek sınavlarına hazırlık yaparken zamana karşı yarıştığınızı unutmamalı ve soruları çözerken mutlaka süre tutmalısınız.

Banka-Sinavlari-Kamu-Banka-Sinavlari-Özel-Banka-Sinavlari-Nurkan-Aydoğan
Banka-Sinavlari-Kamu-Banka-Sinavlari-Özel-Banka-Sinavlari-Nurkan-Aydoğan

Kamu Banka Sınavları ve Özel Banka Sınavları

Banka sınavlarına hazırlık yaparken çalışmak istediğiniz pozisyona karar vermek oldukça önemlidir. Bununla birlikte Kamu Bankaları için gireceğiniz sınavlar ile Özel Banka sınavlarıda kendi içerisinde farklılık gösterir.

Kamu Bankaları ( Devlet Bankaları) Sınavları

Kamu bankalarında Uzman, Müfettiş, Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Kontrolör, Denetçi, Servis Personeli, Gişe Yetkilisi, Operasyon Uzmanı gibi farklı isimlerde pozisyonlar için sınavlar yapılmaktadır. Özellikle Müfettiş, Uzman gibi daha çok nitelik aranan pozisyonların sınavları farklı olmaktadır

Müfettiş ve Müfettiş Yardımcılığı sınavlarında genel yetenek testine ek olarak hukuk, ekonomi, maliye alanında uzmanlık gerektiren sorular çözmeniz istenmektedir. Müfettiş yardımcılığı sınavları genelde yazılı olarak gerçekleşir. Bazı bankalar bu sınavlar kapsamında kendi yabancı dil sınavını da yapmaktadır. Bazı bankalar ise yabancı dil sınavı yapmadan YDS veya IELTS gibi yabancı dil yetkinliğini ölçen sınavlardan alınan sonucu görmek ister.

Müfettiş yardımcılığı sınavları her açıdan fazlasıyla kapsamlıdır bu nedenle ciddi bir çalışma gerektirir. Müfettiş yardımcılığı gibi üst düzey pozisyonlara başvuru yapmak istiyorsanız eğer banka sınavlarına iyi hazırlanmalısınız. Bunun için yayınevlerinin banka sınavlarına hazırlık veya müfettiş yardımcılığı sınavlarına hazırlık kitaplarından faydalanabilirsiniz. Sınavların çıkmış sorularını çözmeniz bu noktada soru tiplerini tanımanızı sağlar ve strateji geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca Açık Öğretim İktisat-İşletme ders notları da kamu banka sınavlarına hazırlık sürecinde alan dersleri için size yardımcı olabilir.

Banka sınavlarına hazırlık yapmak için bol bol soru çözmenizi öneririm. Çıkmış sorulardan faydalanmalı, banka sınavlarına daha önce girmiş kişilerden sınavlarla alakalı deneyimlerini öğrenmeli ve mutlaka kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Özel Bankalar Sınavları

Özel bankalarda sınav süreci Kamu bankalarına göre biraz daha farklı işleyebilir. Özel banka sınavlarında daha çok hızınızı, analitik düşüncenizi ve ikna kabiliyetinizi ölçümleyecek türden testler yapılmaktadır. Genel Kültür, Genel Yetenek testleri ve ardından envanter testi adı altında kişiyi tanımaya yönelik sınavlar gerçekleştirilir. Pozisyonun derecesine bağlı olarak ayrıca İngilizce test de yapılabilir.

Banka Sınavlarında Sorulan Sorular Nelerdir?
Banka Sınavlarında Sorulan Sorular Nelerdir?

Banka Sınavlarında Sorulan Sorular Nelerdir?

Profesyonel iş hayatı ve kurumsal yapısıyla ön plana çıkan bankacılık, ekonomiye ilgi duyan ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen pek çok kişinin tercih ettiği bir iş alanı olmuştur.

Personele kendini geliştirme imkanı tanıması, meslekte yükselme şansını vermesi, oturmuş sistemi sayesinde kurumsal bir çalışma hayatı vadetmesi sebebiyle bankacılığa olan talep sürekli artmaktadır. Hal böyle olunca bankalar personele ihtiyaç duyduklarında oldukça seçici davranabilmektedir.

Bünyesine ne kadar kalifiye personel alabilirse bankanın verimliliği ve başarısı da o kadar artacaktır. Bu sebeple bankalar personel alımı yaparken titiz davranmaktadır. Personeli işe alım süreci banka sınavları ve mülakat aşamalarından oluşur. Banka sınavlarına ne kadar iyi hazırlanırsanız mülakata davet edilme şansınız da o kadar artacaktır. Peki banka sınavlarında sorulan sorular nelerdir? Banka sınavlarında ne tarz sorular sorulur? Bu sorulara yanıt bulduktan sonra sınavlara hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Banka sınavlarının bir kısmı online olarak gerçekleştirilirken bazıları yazılı yapılmaktadır. Yazılı sınavlar genellikle daha çok uzmanlık ve bilgi birikimi isteyen sorular içerir. Müfettiş yardımcılığı sınavları gibi kapsamlı sınavlar yazılı gerçekleşmektedir. Bu sınavlarda sorulan sorular genel yetenek, maliye, iktisat, hukuk, muhasebe gibi uzmanlık gerektiren konulardan oluşmaktadır. Genel yetenek testinde sayısal ve sözel mantık soruları, diğer uzmanlık alanlarında ise bilgi birikimini ölçen sorular yer alır. Uzmanlık alanı soruları; problem çözme, grafik yorumlama, tanım yapma gibi bilgi birikimi gerektiren taktiksel sorulardır. Söz konusu sorular, sınava yeteri kadar hazırlanılmazsa eğer zorlayıcı olabilmektedir. Çoktan seçmeli olan bu soruları kısıtlı bir sürede çözmeniz gerekir.

Bankalar, gişe memurluğu ve satış temsilciliği gibi şube personeli alımı yaparken genellikle online sınav uygularlar. Bu pozisyonlar için hukuk, iktisat gibi ağır uzmanlık derslerine çalışmanıza gerek yoktur. Söz konusu online sınavda yalnızca genel yetenek testi yer alır. Bu testte sözel ve sayısal mantık sorularıyla karşılaşırsınız.

Online Banka Sınavları

Online genel yetenek sınavı; sayı dizini yaparak sıradaki sayıyı bulma, karışık harflerden kelime üretme, sözel yargı, şekil incelemeleri gibi sorulardan oluşur. Örneğin, ilk seçenekte bir üçgen içinde şekiller vardır. İkinci ve üçüncü seçenekte bu şekiller yer değiştirmiştir. Sizden dördüncü şekli tahmin etmeniz istenir. Veya çok zor olmayan ama kafa karıştırıcı bir yaş problemi çözmeniz gerekebilir. Sözel mantık sorularına dair bir örnek verecek olursak; size bir cümle verilir ve bu cümleden asla çıkamayacak bir yargıyı bulmanız istenir. Sözel yargılama yeteneğinizi ölçen bu tarz soruların şıkları oldukça kafa karıştırıcıdır ve ilk kez okuduğunuzda bütün şıklar aynıymış gibi gelebilir. Bu yanılgıya düşmemeniz gerekmektedir. Sözel mantık sorularında ufak detaylara dikkat ederseniz eğer soruları doğru yanıtlayabilirsiniz. Bazen bir virgül bile bütün cümlenin gidişatını değiştirebilir. Bu nedenle her şeyden önce soruları sakin bir şekilde okumalı ve bütün dikkatinizi sınava yönlendirmelisiniz.

Genel yetenek sorularını çözerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise süredir. Geçmiş banka sınavlarından hareketle bir yorumda bulunacaksak 60 soruyu çözmeniz için size verilen süre 12 dakikadır. Bu süre ve soru sayısı bankadan bankaya değişiklik gösterse de genelde verilen sürede rahatça yetişmeyecek kadar çok soru çözmeniz istenir. Bankanın buradaki temel amacı stres altında ne kadar pratik düşünebildiğinizi ölçmektir. Bu nedenle zamana karşı yarıştığınızı unutmamalısınız.

Banka Sınavları İçin Yararlanabileceğiniz Kaynaklar Nelerdir?
Banka Sınavları İçin Yararlanabileceğiniz Kaynaklar Nelerdir?

Banka Sınavları İçin Yararlanabileceğiniz Kaynaklar Nelerdir?

Sınavlarla başlayıp mülakatla sonuçlanan bankaların işe alım süreci, uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Bankaların personel alımı yaparken çok aşamalı bir işe alım süreci gerçekleştirmesinin sebebi ise en kalifiye personelleri bünyesine katmak istemesidir.

Kurumsal iş hayatında iş veren personelden ne kadar verim alabilirse firma o kadar büyür ve gelişir. Firma geliştikçe personel de kariyerinde ilerleme imkanı bulur ve daha iyi şartlarda çalışır. İş verenin ve personelin çift taraflı kazanımını sağlamak için bankalar da nitelikli kişilerle çalışmak istemektedirler. Bu sebeple bankalar, sınavlar ve birebir mülakatlar yaparak ihtiyaç duyulan personelleri en iyi şekilde seçmeyi amaçlarlar.

İşe alım sürecinin ilk basamağı olan banka sınavları, genel yetenek ve uzmanlık alanı sınavlarından oluşur. Genel yetenek sınavları sözel ve sayısal mantık sorularından oluşurken, uzmanlık alanı sınavları hukuk, iktisat, maliye, muhasebe gibi bilgi birikimini ölçen sınavlardır. Söz konusu banka sınavlarına hazırlanmak için yararlanabileceğiniz kaynaklar oldukça çeşitlidir. Eğer pratik zekanıza güveniyorsanız ve mantık sorularını çözmeye yatkınlığınız varsa genel yetenek sınavına hiç hazırlanmadan da girebilirsiniz. Ancak çoğu personel adayı sınavı riske atmak istemediği için mantık soruları çözerek genel yetenek sınavına hazırlanmayı tercih eder. Birçok yayınevinin banka sınavlarına hazırlık adı altında yayınladığı kaynak kitaplar vardır. Bu kitaplardaki soruları çözerek genel yetenek sınavına rahatlıkla hazırlanabilirsiniz.

Bunların haricinde Açık Öğretim İktisat-İşletme ders notları, KPSS ve ALES için hazırlanmış mantık sorularını da çözerek pratik yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken en önemli nokta ise genel yetenek sorularını çözmeniz için kısıtlı bir süreniz olduğudur. Bu sebeple süre tutarak soru çözmek sınavda size kolaylık sağlayacaktır. İngilizce sınavları seviye olarak YÖKDİL seviyesinde olacağında, bu sınav için kaynak kullanımını buna bağlı seçebilirsiniz.

Banka Sınav Konuları

Müfettiş yardımcılığı gibi bilgi birikimi ve uzmanlık isteyen pozisyonlar için bankalar yazılı sınav yapmaktadır. Bu sınavlarda genel yetenek testine ek olarak muhasebe, iktisat, hukuk gibi alanlarda sorular çözmeniz istenir. Bu tarz sınavlara hazırlanırken yayınevlerinin banka sınavlarına hazırlık kitap setlerini temin edebilirsiniz. Bu setlerde gireceğiniz sınava dair bütün konuları içeren sorular bulunur. Bünyesinde çalışmak istediğiniz bankanın geçmiş sınav sorularından oluşan veya geçmiş sorulara benzer tipte sorulardan oluşan kitap setleri de bulunmaktadır. Bu kitap setlerini edinerek banka sınavlarına çalışabilirsiniz. Müfettiş yardımcılığı gibi zorlayıcı sınavlara hazırlanırken KPSS hazırlık kitaplarından da faydalanabilirsiniz. Ancak soru tiplerini ve sınav stratejilerini tanımanız için banka sınavlarına hazırlık setlerini edinmenizi öneririz.

Banka sınavlarına hazırlanırken yararlanabileceğiniz kaynaklar oldukça çeşitlidir. Pek çok yayınevi banka sınavlarına hazırlık adı altında kitap setleri çıkarmaktadır. Bu kitap setlerinin içeriğine bakarak ve ihtiyacınız doğrultusunda temin ederek sınavlara çalışabilirsiniz. Yayınevlerine ait banka sınavlarında çıkmış sorular adlı kitaplarını edinerek hangi bankanın ne tarz sorular sorduğunu analiz edebilir ve çalışmanızı bu yönde geliştirebilirsiniz. Banka sınav soruları adı altında internet sitelerinde yayınlanan sorulara da göz atarak farklı soru tiplerini görebilirsiniz.

Banka Müfettiş (Yrd.) Yardımcılığı Sınavları

Bankaların denetim kadroları olan banka müfettiş yardımcılığı sınavları, bütün banka sınavları içerisinde en zorlayıcı olandır. Müfettiş yardımcılığı sınavında genel yetenek, hukuk, ekonomi, yabancı dil, maliye gibi alanlarda sorular karşınıza çıkacaktır. Bazı bankalar müfettiş yardımcılığı için aradıkları yabancı dil yeterliliğini kendi sınavlarıyla test ederken, bazıları YDS ve türevi sınavlardan alınan puanları değerlendirmektedir. Müfettiş yardımcısı olabilmek için alanınızdaki uzmanlık derslerine ve İngilizceye hakim olmanız gerekmektedir. Zorlayıcı olan bu sınavdan geçer not aldığınız takdirde sözlü sınav olan mülakat aşamasına davet edilirsiniz.

Banka Şube Gişe Sınavları

Banka organizasyonu bünyesinde en çok iş alımı yapılan pozisyonlardan bir diğer şube bünyesinde görevlendirilen memurlardır. Şube bünyesinde gişe memuru, bireysel müşteri temsilcisi, kurumsal müşteri temsilcisi, şube müdürü gibi pozisyonlarda personel bulunmaktadır. Banka yapılanmasının en alt kademesinde yer alan gişe memurluğuna personel alımı oldukça fazladır. Gişe memurluğu sınavları genellikle sayısal ve sözel mantık sorularından oluşur. Bu sınavları kimi banka genel müdürlük binasında gerçekleştirirken kimi banka online olarak yapar. Gişe memurluğu sınavlarında zamana karşı yarışmanız istenir. Az bir sürede ne kadar çok soru çözebildiğinize bakarak, pratik zekanız ve problem çözme yeteneği değerlendirilir.

Gişe memurluğundan sonra en çok alım yapılan bir diğer pozisyon ise bireysel müşteri temsilciliğidir. Bireysel müşteri temsilciliği sınavlarında bazı bankalar online genel yetenek testi yaparken bazıları bu testleri biraz daha kapsamlı tutup ekonomi, iktisat, maliye gibi konularda sorular sormaktadırlar.

Müfettiş yardımcılığı sınavı haricinde neredeyse bütün pozisyonlar için bankalar net olarak genel yetenek testi yapmaktadır. Söz konusu genel yetenek testinde şekil tamamlama, karışık harflerden kelime oluşturma, sayı dizinleri, sözel yargı gibi sayısal ve sözel mantık yeteneğinizi ölçen sorular sorulur. Bu soruları cevaplamanız içinse kısıtlı ve az bir süre tanınır. Burada bankanın amacı baskı ve stres altında ne kadar doğru karar verebildiğinizi ölçmek ve pratik zekanızı test etmektir. Banka sınavları online olabileceği gibi yüz yüze de yapılabilir bu sebeple bankaların sınav duyurularını detaylı okumanızı tavsiye ederiz.

Ziraat Bankası Sınavı
Ziraat Bankası Sınavı

Ziraat Bankası Sınavı

Ziraat Bankası, kökeni 1800’lere dayanan oldukça köklü bir kurumdur. Devlet bankaları içinde en eskisi olan Ziraat Bankası, oturmuş sistemiyle ve kurumsal yapısıyla 2017 yılında marka değerini en çok arttıran banka olmuştur. Herkesin ve her kesimin bankası olma vizyonunu edinen Ziraat Bankası, profesyonel iş imkanları ve rahat çalışma koşulları sebebiyle bankacı olmak isteyen pek çok kişinin kariyer hedeflediği bir kurum haline gelmiştir. Bankacı olmak isteyen kişilere pek çok farklı iş imkanı sunan Ziraat Bankası, personel ihtiyacı duyduğunda sınav ve mülakattan oluşan işe alım sürecini başlatır. Bu süreçte neler yapmanız gerektiğini ve Ziraat Bankası sınavlarının nasıl gerçekleştiğini yazımızda inceleyeceğiz.

Bankacılık sektörünün en köklü kurumlarının başında gelen Ziraat Bankası, bankacılıkta kariyer hedefleyen pek çok kişinin çalışmak istediği bir bankadır. Dünya çapında şubeleşmeye giden Ziraat Bankası, Türkiye’nin en büyük bankasıdır. Ziraat Bankası bir kamu bankası olsa da çalışanları memur statüsünde değil, işçi statüsündedir. Bu durum çoğu kişi tarafından yanlış bilinmektedir. Kamu bankası olduğu için KPSS ile personel atamasının gerçekleştiği düşünülmektedir ancak bu yanlış bir bilgidir. Ziraat Bankası personel alımı yapacağı zaman kendi sınavlarını düzenler. Ziraat Bankası personeli olmak istiyorsanız eğer bankanın internet sitesinden iş ilanı duyurularını ve sınav başvuru tarihlerini mutlaka takip etmelisiniz.

Ziraat Bankası, şubelerin ve genel müdürlük merkezinin bünyesinde pek çok farklı pozisyonda personel çalıştırmaktadır. Gişe memurundan müfettişe, insan kaynakları uzmanından portföy yöneticiliğine kadar pek çok alanda iş imkanı sunmaktadır. Her pozisyon için farklı soru içerikleriyle sınav yapan Ziraat Bankası’nın sınavlarına hazırlanmanız için yayınevleri çeşitli kitap setleri yayınlamıştır. Bu kaynaklardan faydalanarak, geçmiş sınav sorularını çözerek Ziraat Bankası sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Bunun yanında daha önce Ziraat Bankası sınavlarına girmiş kişilerin sınavla alakalı deneyimlerini öğrenerek Ziraat Bankası’nın sınav sistemini ve soru tiplerini daha iyi analiz edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Personel Alımları

Ziraat Bankası, personel alım sınavlarını yazılı olarak gerçekleştirmektedir. Sınavlar Ziraat Bankası’nın belirlediği merkezlerde ve belirli gün ve saatte gerçekleşir. Bu sınavlar Anadolu Üniversitesi aracılığıyla yapılmaktadır. Gözetmen eşliğinde girilen yazılı sınavda, sorular çoktan seçmelidir. Genel yetenek testi sayısal ve sözel mantık sorularından oluşurken uzmanlık gerektiren alan bilgisi soruları başvurduğunuz pozisyona göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak maliye, iktisat, hukuk gibi alanlarla alakalı sorular çözmeniz gerekmektedir. Ziraat Bankası sınavlarında başarılı olmak istiyorsanız eğer mutlaka bankanın çıkmış sınav sorularını çözmelisiniz. Sınavdan başarılı olduğunuz takdirde mülakata davet edilirsiniz.

Bir kamu bankası olarak kurumsal yapısı, personeline sunduğu imkanlar ve rahat çalışma koşulları sebebiyle Ziraat Bankası’na bankacı adayları tarafından oldukça fazla talep vardır. Ziraat Bankası bünyesinde çalışmak istiyorsanız eğer personel alım ilanlarını takip etmenizi, Ziraat Bankası sınavlarına hazırlıklı olmanızı ve bol bol soru çözmenizi öneririz.

Vakıfbank Sınavı
Vakıfbank Sınavı

Vakıfbank Sınavı

Ülkemizin ekonomi piyasasında önemli bir yere sahip olan ve 1954 yılından beri hizmet veren Vakıfbank, köklü bir kamu bankasıdır. Güçlü Türkiye’nin lider bankası olma vizyonuyla varlığını sürdüren Vakıfbank; kurumsal, bireysel, ticari, KOBİ, tarım ve yatırım bankacılığı hizmetleri vermektedir. Türkiye’nin sayılı kamu bankalarından biri olan Vakıfbank, bankacı adaylarının kariyer hedeflediği kurumların başında gelmekte ve kurumsal yapısı, geniş organizasyonu sayesinde pek çok kişiye iş imkanı sunmaktadır. Vakıfbank, personele ihtiyaç duyulması halinde iş arayan bankacı adaylarının başvuru yapabilmeleri için iş ilanı yayınlar ve hangi pozisyon için personel alımı yapılacağını duyurur. Eğer siz de Vakıfbank bünyesinde çalışmak istiyorsanız bu ilanlara başvuru yapabilmek için Vakıfbank’ın kendi bünyesindeki kariyer sitesine girerek özgeçmişinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede verileriniz bankanın sistemine kaydedilir. Tercihlerinize uygun pozisyonlarda iş imkanı doğduğunda direkt bu site üzerinden başvurularınızı kolayca yapabilirsiniz.

Türkiye’nin en önemli bankalarının başında gelen Vakıfbank, gişe memurluğundan iç kontrolörlüğe kadar pek çok pozisyonda personel alımı yapmaktadır. Hangi pozisyonda çalışmak istediğinize, hangi pozisyon için yeterli olduğunuza karar verdikten sonra size uygun olan pozisyon için yapılan personel alımlarını takip etmeniz gerekmektedir. Personel alım ilanı duyurulduktan sonra Vakıfbank sınavına başvurmak için yaklaşık 2-3 haftalık bir süreniz olacaktır. Sınava katılım sağlayabilmek için son başvuru tarihini kaçırmamaya dikkat etmenizi öneririz.

Vakıfbank İşe Alım Süreci

Vakıfbank’ın işe alım süreci diğer bankalarda olduğu gibi banka sınavlarıyla başlayıp mülakatla sonuçlanır. Mülakata katılabilmek için öncelikle Vakıfbank sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. Peki Vakıfbank sınavı nasıl gerçekleşir? Vakıfbank sınav sistemi nasıldır? Vakıfbank sınavında ne tarz soruları sorulur? Vakıfbank’ın personel alımı için 2019 yılında uyguladığı sınavlar Boğaziçi Üniversitesi tarafından Ankara ve İstanbul’da yapılmaktadır. Yazılı olarak gerçekleştirilen bu sınavların soru içerikleri, personel alımı yapılacak pozisyonun niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Şube personeli olmak için sadece genel yetenek testi çözmeniz istenirken uzmanlık gerektiren üst düzey kadrolar için alan bilgisi soruları çözmeniz gerekebilir. Genel yetenek testi sayısal ve sözel mantık sorularından oluşur. Genel yetenek testinin amacı baskı altında pratik zekanızı nasıl kullanabildiğinizi ölçmekken, alan bilgisi sınavları hukuk, iktisat, muhasebe, maliye gibi uzmanlık alanınıza ne kadar hakim olduğunuzu ölçen sınavlardır. Bu sınavlar genelde iki oturum halinde gerçekleşir. İlk oturumda herkesin çözdüğü standart sorular yer alırken, ikinci oturumda uzmanlık alanınıza göre soru çözersiniz. Bunun yanında Vakıfbank, personel adaylarında aradığı yabancı dil yeterliliğini kendi bünyesinde uyguladığı yabancı dil sınavıyla ölçmektedir. Vakıfbank sınavından alacağınız total puan, mülakat puanınızla birleştirilerek performans ölçümünüz yapılacaktır.

Mülakat aşamasına gelene kadar girilen banka sınavlarına hazırlanmak için Vakıfbank sınavlarına hazırlık kitap setlerinden faydalanabilir, bankanın daha önce yaptığı sınavlarda çıkan soruları çözebilirsiniz. Vakıfbank sınavlarına hazırlık kitapları haricinde genel yetenek testi için yayınevlerinin KPSS veya ALES kapsamında hazırladığı mantık soru bankalarını temin edebilir, uzmanlık alanı sınavına hazırlanmak için KPSS kaynaklarından yardım alabilirsiniz.

Halkbank Sınavı
Halkbank Sınavı

Halkbank Sınavı

Banka sektöründe kariyer yapmak isteyen çoğu kişinin çalışmak istediği bankalar genellikle kamu bankaları olmaktadır. Halkbank, 1933 yılında kurulup 1938 yılında faaliyete geçmiş köklü bir kuruluştur. Türkiye’deki sayılı kamu bankalarından biri olan Halkbank, çağdaş bankacılık anlayışıyla hareket eden ve her geçen sene gelişim gösteren bir yapıya sahiptir. Yılların verdiği tecrübe, oturmuş çalışma sistemi ve kurumsallığıyla bankacı adaylarının yoğun talep gösterdiği bankaların başında gelen Halkbank, bünyesinde kalifiye personeller çalıştırmaktadır. Bunun için çok aşamalı bir personel alım süreci oluşturulmuştur. Bu süreç banka sınavı ve mülakattan oluşmaktadır. Mülakata katılabilmek için ilk aşama olan Halkbank sınavından başarılı olmanız gerekmektedir. Peki işe alım sürecinin ilk basamağında nasıl başarılı olursunuz? Halkbank sınavı nasıldır? Halkbank sınav sistemini öğrendikten sonra sınavlara hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli yeterlilikleri sağladığınız takdirde Halkbank bünyesinde her pozisyonda çalışabilirsiniz. Şube personeli mi olmak istiyorsunuz? Genel müdürlük merkezinde mi çalışmak istersiniz? Nerede, hangi pozisyonda çalışmak istediğinize karar verdikten sonra Halkbank’ın duyurduğu iş ilanlarından size uygun olan ilanlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Halkbank sınav duyuruları bankanın kendine ait kariyer sitesinde yer alır. Burada özgeçmişinizi oluşturup, size uygun bir ilan yayınlandığında pratik bir şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Halkbank Personal Alım Süreci

Halkbank, gişe memurluğu ve satış temsilciliği gibi pozisyonlar için online sınav yapmaktadır. Online sınavda genel yetenek testi bulunur. Söz konusu test, sözel ve sayısal mantık sorularından oluşur. Şekil tamamlama, sayı dizini, karışık harflerden anlamlı kelime oluşturma, cümlede anlama bağlı sözel yargı soruları gibi mantık soruları çözmeniz istenir. Bu soruları yanıtlamanız için süreniz oldukça kısıtlıdır. Bu nedenle Halkbank’ın online sınavına katılırsanız zamana karşı yarıştığınızı unutmamalısınız. Sınava hazırlanırken mutlaka süre tutarak soru çözümü yapmanızı tavsiye ederiz.

Uzmanlık bilgisi isteyen üst ve orta düzey kadrolarda işe başlamak için, genel yetenek testine ek olarak muhasebe, iktisat, maliye, hukuk gibi alanlarda sınava girmeniz gerekmektedir. Bu sınavlar daha kapsamlıdır ve bilgi içeriklidir. Mantık sorularını hayal gücünden faydalanarak çözebilirken, uzmanlık derslerinde bütün konulara hakim olmanız gerekmektedir. Bunun için de ciddi bir hazırlık sürecine girmelisiniz. Uzmanlık sınavları tek oturumdan oluşur ve 180 dakika civarında sürer. Yazılı olarak gerçekleştirilen bu sınavlarda çoktan seçmeli sorular bulunur. Halkbank, söz konusu kadrolara alım yaparken aradığı yabancı dil yetkinliğini de kendi bünyesinde yaptığı yabancı dil sınavıyla ölçer.

Halkbank sınavından başarılı olmak için bankanın daha önce uyguladığı sınavlarda sorduğu soruları çözmeli, yayınevlerinin banka sınavlarına hazırlık kitaplarından faydalanmalısınız. Ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çok başarı sağlayacağınız bu sınavdan gerekli puanı aldığınız takdirde mülakata davet edilirsiniz. Mülakat, Halkbank işe alım sürecinin son aşamasıdır. Halkbank yetkilileriyle yüz yüze yapacağınız mülakattan da olumlu sonuç alırsanız bankacılık kariyerinizi Halkbank bünyesinde sürdürebilirsiniz.

Diğer Makaleler

Bankacılık ve Finans Bölümü Tüm Detayları

Bankacılık ve Finans Bölümü, teknoloji ve bilişim dünyası ile yakından ilişki içerisindedir. Çünkü finans sektörü, teknolojiden etkilenerek ilerleyen bir sektördür. Teknoloji ve bilişim dünyasında yaşanan gelişmeler finans kuruluşlarının ve bankaların etkinlik alanlarını genişletmektedir. Bankacılık ve Okumaya devam et

İnternetten Para Kazanma Sanatı

İnternetten Para Kazanma – Pek çok kişi, İnternetten Para Kazanmanın Yolları yollarını araştırarak, çeşitli yolları deneyerek bir gelir etmek istiyor. Çünkü bu işin insanlara sunduğu pek çok avantaj bulunuyor. İlk etapta freelance çalışma ortamı sunması Okumaya devam et